Skip to main content
Nyhet

Ombyggnation av lokaler för Tenneco (Daros) I Mölnlycke

By 14 april, 2025No Comments
Tenneco (Daros) I Mölnlycke

”Vi är mycket nöjda med både resultatet och kommunikationen under projektets gång.”

Tenneco (Daros) I Mölnlycke

På uppdrag av Tenneco (Daros) I Mölnlycke har Kålltorps Bygg genomfört en ombyggnation av omklädningsrum i en industrifastighet med pågående verksamhet. Arbetet utfördes i två etapper och omfattade nya ytskikt, installation av ny el och VVS samt brandsäkerhetsåtgärder. Dessutom renoverades WC och förrum inne i fabriken i etapper för att minimera påverkan på verksamheten.
Projektet innehöll särskilda utmaningar eftersom vissa delar av Tennecos anläggning kunde innebära risker ur ett arbetsmiljöperspektiv. Därför genomgick alla som vistades på arbetsplatsen en Grönkort-utbildning (Säkerhetsbestämmelser vid Tenneco avseende entreprenörer och tjänsteleverantörer) tillsammans med beställaren. Samtidigt krävde den pågående verksamheten noggrann planering för att minimera störningar och säkerställa en smidig och säker arbetsprocess. För att skapa en mer lättskött och hygienisk miljö i omklädningsrummen installerades tåliga och rengöringsvänliga väggpaneler, anpassade efter de förhållanden som råder i produktionen.
För att ytterligare minska påverkan på produktionen skapades nya in- och utgångar i fasaden, och ytor som inte behövde brandsäkras under byggtiden avgränsades.
Genom täta möten och en tydlig etappindelning av tidsplanen kunde vi hantera utmaningarna och säkerställa att arbetet löpte enligt plan.

”Kålltorps Bygg visade prov på professionalitet under ombyggnationen av övriga ytor hos Tenneco (Daros) I Mölnlycke, Arbetet genomfördes på ett strukturerat och effektivt sätt, med ett nära och lösningsfokuserat samarbete genom hela processen. Vi är mycket nöjda med både resultatet och kommunikationen under projektets gång.”
/Tenneco (Daros) I Mölnlycke

 

Projektchef: Christian Wingdell
Platschef: Mikael Jardebrand
Arbetsledare: Per Milch